BR1500GI | APC Back-UPS Pro 1500VA/865W Line Interactive UPS, Tower, 230V/10A Input, 10x IEC C13 Outlets, Lead Acid Battery, LCD, AVR
Free Shipping
Stock?
Qty
ETA
Sydney
YES
7
Apr 27th
Melbourne
YES
2
Apr 27th
Brisbane
8
Adelaide
2
Perth
5
Product Description
APC Back-UPS Pro, 1500VA/865W, Tower, 230V, 10x IEC C13 outlets, AVR, LCD, User Replaceable Battery
Run time for load 865 W
Min-max: 87-865 W 5min 3s
Max. Capacity Used 100 %
Main Input Voltage 230 V
Main Output Voltage 230 V
Rated power in W 865 W
Rated power in VA 1500 VA
Input Connection Type IEC 60320 C13
Output connection type, 5 IEC 60320 C13, 5 IEC 60320 C13 surge, 2 IEC Jumpers
Number of cables 1
Battery type Lead-acid battery
Network frequency 50/60 Hz +/- 3 Hz auto-sensing
Input voltage limits 156…300 V adjustable 176…294 V
Switching current capacity 10 A
Maximum configurable power in W 865 W
Output frequency 50/60 Hz +/- 3 Hz sync to mains
Crest factor 3 : 1
UPS type Line interactive
Wave type Stepped approximation to a sinewave
Maximum configurable power in VA 1500 VA
Transfer time 10 ms typical : 12 ms maximum
Ambient air temperature for operation 0…40 °C
Relative humidity 0…95 %
Operating altitude 0…30000 ft
Ambient air temperature for storage -15…45 °C
Storage Relative Humidity 0…95 %