SMC2000I-2U | APC Smart-UPS C 2000VA/1300W Line Interactive UPS, 2U Rackmount, 230V/16A Input, 6xIEC C13 Outlets, Lead Acid Battery, Graphic LCD
Free Shipping
Stock?
Qty
ETA
Sydney
NO
No Stock
Melbourne
YES
1
Brisbane
YES
1
Apr 28th
Adelaide
NO
No Stock
Perth
Product Description
APC Smart-UPS C, Line Interactive, 2000VA, Rackmount 2U, 230V, 6x IEC C13 outlets, USB and Serial communication, AVR, Graphic LCD
Run time for load 1300 W
Min-max: 130-1300 W 3min 2s
Max. Capacity Used 100 %
Main Input Voltage 230 V
Main Output Voltage 230 V
Rated power in W 1300 W
Rated power in VA 2000 VA
Input Connection Type IEC 320 C20
Output connection type 6 IEC 320 C13, 2 IEC Jumpers
Number of rack unit 2U
Number of cables 1
Battery type Lead-acid battery
(power cable not included)
Acoustic level 42 dBA
Heat dissipation 81 Btu/h
Operating altitude 0…10000 ft
Ambient air temperature for operation 0…40 °C
Ambient air temperature for storage -15…45 °C
Storage altitude 0.00…15240.00 m
Relative humidity 0…95 %
Storage Relative Humidity 0…95 %
Input voltage limits 180…287 V
Network frequency 50/60 Hz +/- 3 Hz auto-sensing